Spacer po Paryżu

Co można zobaczyć w Paryżu przez 4 dni? 

Wszystko i nic.

 My zafundowaliśmy sobie przyspieszony kurs zwiedzania, ale jednocześnie zbytnio nie spinaliśmy się z odhaczaniem najważniejszych zabytków. Chcieliśmy chłonąć atmosferę miasta, cieszyć się jego pięknem i zdecydowanie nam się to udało. 

 Dziś wraz z Festiną Polska zabieram Was na leniwy spacer po Paryżu.

Chodźcie!

Pierwszy dzień poświęcamy w całości na Wieżę Eiffla, leniwie włócząc się po okolicy. 
Pogoda nas rozpieszcza, kwiaty kwitną, jemy naleśniki z czekoladą i trzymamy się za ręce. 
Jest fajnie. Jest pozytywnie.Drugiego dnia chcemy zaliczyc Luwr, ale okazuje się, że to Luwr zalicza nas. 
Dawny pałac królewski, a obecnie jedno z największych muzeów na świecie (60 600 metrów kwadratowych (!) , 300 000 dzieł sztuki (!!) obezwładnia swoim ogromem. 
Myśląc logistycznie decydujemy się na obejrzenie tylko tych najpopularniejszych.
 W środku spędzamy ponad 5 godzin.
 Oczywiście te typowe "must see" można obczaić w zdecydowanie krótszym czasie, jednak po drodze okazuje się, że małż przejawia wielką fascynację każdym (!) napotkanym obrazem i rzeźbą, zachwycając się strukturą malunku i ułożeniem pędzla. 
Nogi odmawiają posłuszeństwa, jest gorąco i zaczynamy powoli wariować gubiąc się w labiryncie korytarzy, jednak z dumą odhaczamy Mona Lisę, Psychę budzoną przez pocałunek Kupidyna, Wenus z Milo, sfinksa i kilkanaście innych dzieł sztuki. 
Kontemplujący.Co autor miał na myśli? Doprawdy, dziwne te niektóre rzeźby.
Mona Lisa robi w Luwrze zdecydowanie największy szał.


Prawdopodobnie najstarsze selfie ever, lol.
Jest wietrznie, ale stabilnie, z Luwry idziemy więc na piechotę w stronę Mostu Alexandra III. Został nazwany na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego, którego syn i następca Mikołaj II położył kamień węgielny pod budowę. 
Most jest przepiękny, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Francji i ze względu na jego urok wielu reżyserów wybiera to miejsce do swoich przedsięwzięć. Wiedzieliście, że to właśnie tu rozgrywa się ostatnia scena filmu Allena "O północy w Paryżu"? Również teledysk Adele do kultowej ballady "Someone like you" był kręcony właśnie tutaj. 
W kolejnym poście Pont Alexandre będzie drugoplanowym bohaterem mikro sesji. 

Z mostu było już całkiem niedaleko (pojęcie względne) do gotyckiej Katedry Notre Dame, 
znów postanawiamy przespacerować się wzdłuż Sekwany.

Śmiejemy się, gadamy o wszystkim i o niczym. 
Idealne wiosenne popołudnie w gronie bliskich osób.


Długa kolejka zniechęca nas do wejścia na Katedrę. W ramach pocieszenia kupujemy na pamiątkę śmieszne kargulce w pobliskim sklepiku.

Odwiedzamy też najstarszy cmentarz w Paryżu - Montmartre. Groby w postaci mikro kapliczek są piękne i przerażające jednocześnie. Mijamy miejsca spoczynku Dumasa, Słowackiego i Zoli.
Wieczó rozpoczynamy wyskokowo i w dobrych humorach ruszamy szturmować Paryż nocą.


Postanawiamy zobaczyć Łuk Triumfalny i przejść się ulicami Pól Elizejskich.

Idziemy w kierunku Wieży Eiffla. Koniecznie chcę zobaczyć jak migocze i wejść na górę.


Nie zapomianamy o idealnej pamiątkowej selfie z ręki. 


Kierunek do góry. Małż próbuje dość sprytnej próby popełnienia morderstwa oszczędzając na windzie i fundując nam wejście na samą górę schodami. Po pierwszym piętrze o mało nie dostaję zawału, po drugim wyklinam małża z częstotliwością 400 brzydkich słów na minutę, jednocześnie wlekąc się pod górę i zachłystując zimnym powietrzem. Na tarasie widokowym nie odzywamy się do siebie obserwując z boku obejmujące się zakochane pary. Takie tam, typowe na Wieży Eiffla. Widok z góry jest piękny i w ramach wrażeń estetycznych miłosiernie wybaczam wybrankowi serca (nie rozumu).Zahaczamy kolorową karuzelę, która przenosi nas wspomnieniami do lat dzieciństwa.
Kręcimy się jak oszołomy pod nogami Wieży Eiffla, śmiejąc się do rozpuku i wydurniając ile wlezie.
 Jest północ, Wieża zaczyna swój ostatni spektakl. Światła rozbłyskują migocząc tysiącami małych lampek, turyści wokół przystają na chwilę unosząc głowy w niemym podziwie. 

Patrzę na Paryż nocą, łapię małża za rękę i czuję się szczęśliwa. 

Tak po prostu. 

Happy. 
Post sponsorowany przez Festina Polska.

kategorie:

9 komentarze :

  1. Kocham Paryż, byłam w nim 3 razy i za każdym razem było mi go mało.
   Do Luwru najlepiej wybrać się jak jest słaba pogoda, przynajmniej ja zawsze tak robiłam ;) Szkoda mi było widoków miasta ;) dzięki, że zabrałaś mnie tam 4 raz :)

   OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam to miasto!
   Zdjecia przy moscie macie cudowne! <3

   OdpowiedzUsuń
  3. Piękne zdjęcia, jestem pod wrażeniem tych wspólnych, bo nawet profesjonalni fotografowie nie zawsze potrafią tak uchwycić piękno dwójki ludzi razem :)
   Do Notre Dame zawsze jest kolejka, ale ku mojemu zdziwieniu: idzie mega szybko (ja nie stałam w niej, w środku sezonu, dłużej niż 5-10 minut).

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Niestety nie mieliśmy czasu czekać, bo byliśmy umówieni w inne miejsce ;) Ale przy kolejnej wizycie nie odpuszczę.

    Usuń
  4. Piękne zdjęcia, poczułam się jak w Paryżu :)

   OdpowiedzUsuń
  5. Piekne zdjecia. Widac po Was, ze dobraliscie sie jak brat z siostra, pelne uzupelnienie. Przywieziecie do domu cudowna pamiatke. Zdradz mi Ewa prosze jakiego aparatu i obiektywu uzywasz, bo i jakosciowo zdjecia naprawde powalaja. :)

   OdpowiedzUsuń